Lifestyle

Jak uniknąć przeziębienia? – Moje sposoby

jak-uniknac-przeziebienia-2

Jesień i zima, to pory roku, które sprzyjają przeziębieniom. Niskie temperatury, deszcz czy śnieg, chłodny wiatr – to je obwiniamy za kiepskie samopoczucie, zarówno to fizyczne jak i psychiczne. Co robić, żeby przeziębienie nas nie dopadło?

Oto moje sposoby na to, aby uniknąć przeziębienia:
1. Zawsze staram się ubierać odpowiednio do pogody. Nie za lekko i nie zbyt ciepło. Dbajmy o to, żeby nie zmarznąć ale pamiętajmy też, że przegrzanie wcale nie jest dla nas korzystne. Ubierajmy się więc na cebulkę.

jak-uniknac-przeziebienia-3

2. Zdrowe odżywianie jest niezastąpione. Jeśli dbamy o to, aby w naszej diecie nie brakowało różnorodnych produktów, pełnych wartości odżywczych, witamin i minerałów, to przeziębienia będą pojawiały się rzadziej, a ich przebieg nie będzie dla nas bardzo uciążliwy.

jak-uniknac-przeziebienia-1

3. Jesienią i zimą częściej siedzimy w domach. To błąd! Wyjdźmy na świeże powietrze! Możemy pójść pobiegać a jeśli nie przepadamy za bieganiem możemy wyjść na spacer po lesie. Kontakt z naturą nie tylko pozwoli nam się dotlenić ale także poprawi nasz nastrój! Zabierzmy na spacer mamę, przyjaciółkę, partnera, weźmy ze sobą psa albo idźmy sami i rozkoszujmy się chwilą ciszy, i spokoju.

4. W czasie kiedy my spacerujemy, pozwólmy przewietrzyć się naszemu mieszkaniu. Otwórzmy okno na kilka chwil. Wpuśćmy do naszego domu trochę świeżości.

5. Odpowiednia długość snu, jest obowiązkowa. Podczas snu nasz organizm ma czas na regenerację. Zadbajmy o komfort w czasie snu, bo aby procesy regeneracyjne mogły zachodzić prawidłowo, sen nie może być przerywany. Nie jedzmy tuż przed pójściem spać. Zrezygnujmy też z korzystania z telefonu, tableta czy komputera. Zdecydowanie lepiej wybrać w tym czasie lekką i przyjemną książkę. Zadbajmy też o to, aby w pomieszczeniu, w którym śpimy nie było zbyt ciepło.

A co jeśli mimo tego nie uda nam się uniknąć przeziębienia?
Przede wszystkim zastanówmy się zanim sięgniemy po leki na własną rękę. Często jeśli zaczniemy działać od razu, kiedy tylko poczujemy się gorzej, leki wcale nie będą nam potrzebne. Ciepły rozgrzewający posiłek pełen witamin z warzyw (na przykład rosół – przepis znajdziecie tutaj), herbata z cytryną, ciepłe wełniane skarpety, gruby koc, śmieszna komedia i długi sen – to moje sprawdzone sposoby na przeziębienie. A jeśli mimo to choroba nie odpuszcza zdecydowanie lepiej udać się do lekarza, który odpowiednio dobierze nam leki.

Życzę Wam dużo zdrowia!

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading