Odżywianie

Kanapka z tuńczykiem i awokado

Kanapka z tuńczykiem i awokado

Kanapka z tuńczykiem i awokado to świetna alternatywa dla popularnych i nudnych już kanapek z serem i szynką. Te oczywiście zawsze się sprawdzają, u mnie szczególnie w kryzysowych sytuacjach, kiedy na przygotowanie jedzenia mam dosłownie minutkę. W innych przypadkach kanapki staram się urozmaicać i jednym z pomysłów na to jest właśnie dzisiejsza propozycja.

Prosty skład, w miarę krótki czas przygotowania i przepyszny smak, tak można w kilku słowach opisać dzisiejszą kanapkę. Czego możemy chcieć więcej?

Składniki (na 2 kanapki):
– 75g tuńczyka w sosie własnym
– 1 płaska łyżka majonezu
– 1 łyżka posiekanego szczypioru
– 1/3 łyżeczki soli
– 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
– 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
– 4 kromki chleba
– 1/2 awokado
– 2 listki sałaty
– papryka (kilka pasków)
– 4 pomidorki koktajlowe
– sok z cytryny

Do miseczki przekładamy tuńczyka, majonez, szczypior i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy. Na jedną kromkę kładziemy kilka plasterków awokado i skrapiamy sokiem z cytryny, a drugą kromkę nakładamy połowę tuńczyka. Przykrywamy go listkiem sałaty, na to kładziemy pokrojoną w paski paprykę i przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Całość możemy posypać odrobiną soli i pieprzu. Obie kromki składamy ze sobą i kanapka z tuńczykiem i awokado gotowa. Teraz powtarzamy wszystkie kroki przygotowując drugą kanapkę z pozostałych składników.

Jak ja przygotowuję tę kanapkę możesz zobaczyć na moim Tiktoku.

kanapka z tuńczykiem i awokado

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading