Odżywianie

Pieczona tortilla z mozzarellą, parmezanem i jajkiem

pieczona tortilla z mozzarellą, parmezanem i jajkiem

Nie masz pomysłu na śniadanie? Pieczona tortilla z mozzarellą, parmezanem i jajkiem, to moja dzisiejsza propozycja. Lubię kiedy śniadanie jest sycące i nie czuję po nim głodu przez kilka kolejnych godzin. Tak właśnie jest z ta tortillą, bo duża ilość serów i jajka zapewniają nam poczucie sytości na długo.

Oprócz tego, że to danie jest sycące, jest też smaczne i całkiem szybkie w przygotowaniu. Nie wymaga też wybitnych zdolności kulinarnych, bo wystarczy po prostu dać wszystkie składniki i nie ma znaczenia czy będą pięknie poukładane, czy niedbale rzucone. Dla mnie propozycja idealna, szczególnie w dni, kiedy nie jemy śniadania sami. Może być nam ciężko przygotować mniejszą wersję tego dania, a oryginalna, którą znajdziecie poniżej, może okazać się za duża dla jednej osoby.

Składniki (3 spore porcje):
– 1 placek tortilli
– 2 łyżki keczupu
– 1 kulka mozzarelli
– 100g parmezanu
– 3 jajka
– sól
– pieprz
– szczypiorek

Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Tortillę wyłóż na okrągłą blaszkę, tak, żeby powstała „miseczka”. Polej keczupem i rozsmaruj. Mozzarellę pokrój na cienkie paski, a parmezan zetrzyj na tarce. Wykładaj na tortillę na przemian mozzarellę i parmezan. Włóż do piekarnika na kilka minut, aż ser zacznie się roztapiać. Wyjmij z piekarnika, zrób niewielkie wgłębienia w serze i wbij w nie jajka. Posyp solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika i piecz aż zetnie się białko. Posyp posiekanym szczypiorkiem.

Jeśli wolisz wersję wideo tego przepisu, to zapraszam Cię na mojego Tiktoka.

pieczona tortilla z mozzarellą, parmezanem i jajkiem

pieczona tortilla z mozzarellą, parmezanem i jajkiem

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading