Lifestyle

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

Istnieje sporo dobrych nawyków, których wprowadzenie do naszej codzienności przynosi nam wiele fantastycznych korzyści. W tym wpisie wymieniłam takie, które moim zdaniem doskonale wpływają na nasze ciało, a w kilku ostatnich wpisach dokładniej opisałam każdy z nich. W dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się na tych, które szczególnie służą naszemu umysłowi.

Oto 5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu, które moim zdaniem doskonale poprawią komfort Twojego życia w bardzo krótkim czasie:

1. Medytacja.
Każdego dnia mamy niezliczoną ilość zadań do wykonania, przez co bardzo rzadko doświadczamy spokoju w naszym umyśle. Medytacja to praktyka, która uczy nas skupiania się na jednej rzeczy (np. na oddechu), dzięki czemu ćwiczy naszą koncentrację i zdolność do skupienia uwagi. Dzięki regularnej praktyce zaczynamy panować nad natłokiem myśli, stresem i swoimi emocjami. Zwiększa się nasza kreatywność, nasz umysł jest bardziej otwarty i elastyczny, a my spokojniejsi.

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

2. Stymulacja intelektualna.
Czytanie, łamigłówki, gry logiczne czy krzyżówki, to fantastyczne sposoby na to, aby utrzymać zdrowie i sprawność umysłu. Ekspozycja na różnorodne wyzwania intelektualne sprzyja tworzeniu nowych połączeń między neuronami i wzmacnia te powstałe wcześniej. Dzięki takiej stymulacji ćwiczymy pamięć, poprawiamy koncentrację, kreatywność czy myślenie abstrakcyjne. Warto więc być stale aktywnym intelektualnie po to, aby na dłużej zachować zdrowie umysłu.

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

3. Odpoczynek i relaksacja.
Odpoczynek i relaks daje naszemu umysłowi szansę na regenerację i odzyskanie sił. Dzięki temu w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego jest w stanie pracować efektywniej i wydajniej. Czas odpoczynku i relaksu może być również źródłem nowych pomysłów, kreatywności i inspiracji. Kiedy umysł ma szansę odpocząć, jest bardziej otwarty na nowe perspektywy i może generować innowacyjne rozwiązania.

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

4. Uczenie się nowych rzeczy.
W dzisiejszych czasach zdobywanie nowej wiedzy lub nowych umiejętności jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy dostęp do kursów, szkoleń, e-booków, filmów instruktażowych, w niemal każdej możliwej dziedzinie, możliwości jest więc naprawdę wiele. Oprócz tego, że uczenie się nowych rzeczy może być fascynujące i satysfakcjonujące, to dodatkowo przyczynia się do tego, że nasz umysł dłużej pozostanie sprawny. Dzięki nauce nasz umysł pozostaje aktywny, ćwiczymy pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętność logicznego myślenia czy rozwiązywania problemów. W dorosłym życiu nareszcie możemy sami wybierać czego chcemy się uczyć, warto więc rozwijać swoja wiedzę w tych obszarach, które nas interesują.

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

5. Ograniczenie korzystania z elektroniki.
Ciągłe korzystanie z elektroniki przeciąża nasz umysł, ograniczenie jej daje naszemu umysłowi szansę na regenerację. Nasz umysł może wreszcie odpocząć od ogromnej ilości bodźców, które do niego trafiają podczas używania telefonu, laptopa itp. Korzystanie z tego typu sprzętów rozprasza naszą uwagę i dekoncentruje nas, przez co trudniej jest się skupić na tym, co akurat mamy do zrobienia. Ograniczenie korzystania z elektroniki powoduje, że jesteśmy bardziej efektywni, kreatywni, uważni na tu i teraz oraz spokojniejsi.

5 dobrych nawyków dla Twojego umysłu

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading