Lifestyle,  Rozwój

Medytacja – dobry nawyk dla Twojego umysłu

Medytacja - dobry nawyk dla Twojego umysłu

Medytacja to trening umysłu i sposób na jego uspokojenie. Tak w najprostszy sposób zdefiniowałabym medytację. Żyjemy bardzo intensywnie, codziennie mamy mnóstwo spraw do załatwienia, dociera do nas bardzo dużo różnych bodźców, a przez to nasz umysł nie ma chwili wytchnienia. Tym właśnie jest dla niego medytacja.

Regularna medytacja może przynieść nam wiele korzyści, oto kilka głównych:
– zwiększenie koncentracji i jasność umysłu
– redukcja stresu
– większa samoświadomość
– większa cierpliwość
– poczucie wewnętrznego spokoju

Oto sposoby, które pomagają mi wyrobić nawyk regularnej medytacji:

1. Spokojne miejsce.
Znajdź ciche i bezpieczne miejsce, w którym spędzisz czas na medytacji. Może to być jakieś miejsce w domu, ogrodzie lub inna spokojna przestrzeń. Wybierz takie miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

2. Odpowiedni moment.
Wybierz taki moment w ciągu dnia, który nie będzie kolidował z innymi zadaniami. To ważne szczególnie na początku Twojej przygody z medytacją. Spróbuj też medytacji o różnej porze, dzięki temu znajdziesz odpowiednią dla siebie. Nie musisz od razu poświęcać na medytację bardzo dużo czasu, szczególnie na początku może to być frustrujące, bo będzie Ci ciężko utrzymać koncentrację przez długi czas. Zacznij od 1 minuty np. co drugi dzień. Ustaw minutnik i nie myśl o czasie. Staraj się praktykować regularnie, zamiast raz w miesiącu przez godzinę, lepiej codziennie po 1 minucie.

3. Wygodna pozycja.
Znajdź wygodną dla siebie pozycję. Nie musi to być kwiat lotosu. Usiądź w siadzie skrzyżnym (np. na poduszce), na krześle lub połóż się na plecach. Najważniejsze jest, aby ciało było stabilne a kręgosłup prosty, abyś mógł się skoncentrować na medytacji, a nie na fizycznym dyskomforcie. Testuj różne pozycje i sprawdzaj, w której czujesz się najlepiej. Może się okazać, że zawsze kiedy leżysz podczas medytacji to zasypiasz, wtedy zdecyduj się na pozycję siedzącą.

4. Odpowiednia metoda.
Znajdź odpowiednią dla siebie metodę medytacji. Możesz skupiać się na swoim oddechu i obserwować go, powtarzać wybraną afirmację, możesz wpatrywać się w jakiś punkt, wizualizować wybrany przedmiot, możesz też starać się wyłapywać przeróżne dźwięki, które do Ciebie docierają. Najlepiej przetestować różne metody i wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Kiedy zaczynasz medytować, może pojawić się wiele myśli, to zupełnie normalne. Pozwól im przepływać, nie skupiaj na nich swojej uwagi. Jeśli świadomie zauważysz, że odpływasz myślami i z jednej wchodzisz w kolejną i kolejną, spokojnie skieruj swoją uwagę z powrotem na oddech, afirmację itp. w zależności od metody jaką wybrałeś.

5. Cierpliwość.
Medytacja to proces, który wymaga praktyki. Początkowo może być trudno utrzymać skupienie i uspokoić umysł. Pamiętaj, że to normalne i nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Regularna praktyka pomoże Ci rozwijać umiejętność koncentracji i spokoju. Z czasem będzie Ci to przychodziło łatwiej i będziesz mógł wydłużyć czas medytacji.

Jeśli cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia lub choroby psychiczne, przez rozpoczęciem przygody z medytacją skonsultuj się z psychologiem/psychiatrą.

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading