Lifestyle,  Rozwój

Odpoczynek i relaksacja – dobry nawyk dla Twojego umysłu

Odpoczynek i relaksacja - dobry nawyk dla Twojego umysłu

Odpoczynek i relaksacja to dla naszego umysłu szansa na regenerację. Wprowadzenie w życie nawyku odpoczywania przyniesie nam wiele korzyści. Dzięki chwili wytchnienia, w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego jesteśmy w stanie pracować efektywniej i wydajniej.

W tym wpisie wymieniłam 5, moim zdaniem, dobrych nawyków dla naszego umysłu. Dzisiaj opiszę bardziej szczegółowo, jak można wprowadzić w życie jeden z nich – nawyk odpoczynku.

Odpoczynek i relaksacja niosą wiele korzyści dla naszego umysłu. Oto kilka z nich:
– lepsza zdolność do skupienia uwagi
– stymulacja kreatywności
– lepsza pamięć
– wydajniejsza praca umysłu

Poniżej podzielę się z Wami sposobami, które pomogły mi wdrożyć nawyk odpoczynku do mojej codzienności:

1. Planowanie czasu na odpoczynek i relaks .
Zarezerwuj sobie czas na odpoczynek w swoim harmonogramie. Traktuj to jak ważne spotkanie i nie przekładaj go na później pod żadnym pozorem. Naucz się mówić „nie” i ustal granice. Nie zawsze musisz być dostępny dla innych. Zadbaj o swoje potrzeby i pozwól sobie na relaks.

2. Znalezienie ulubionej formy odpoczynku.
Istnieje wiele różnych sposobów na relaks i jestem przekonana, że każdy jest w stanie znaleźć coś, co sprawi, że prawdziwie odpocznie. Głębokie oddychanie, czytanie książki, słuchanie muzyki, kąpiel, journaling, malowanie, gotowanie, ogrodnictwo, to tylko niektóre z naprawdę wielu opcji. Jedni wolą takie formy relaksu, inni odpoczywają, kiedy są w ruchu. Spacery, taniec, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, joga. Próbuj różnych sposobów i wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i upodobaniom, dają ci radość i sprawiają przyjemność.

3. Tworzenie nastroju podczas odpoczynku.
Podczas odpoczynku zadbaj o to, aby otoczenie, w którym jesteś było przyjemne. Jeśli wybierasz się na spacer, bieganie albo przejażdżkę rowerową, to wybierz miejsce, które jest piękne i wprawia Cię w dobry nastrój. Jeśli spędzasz ten czas w domu, to wybierz jakieś przytulne miejsce, w którym czujesz spokój. To jest odpowiedni czas, żeby użyć ulubionych olejków eterycznych, zapalić świecę, zatopić się w ulubionym fotelu, popatrzeć w niebo, założyć najwygodniejsze ciuchy, włączyć ulubiona muzykę. To świetna okazja żeby kupić sobie świeże kwiaty, albo zamówić pyszne jedzenie. Stwórz atmosferę, która pomoże Ci głębiej wejść w stan relaksu i daj odpocząć swojemu umysłowi.

4. Wyłączenie elektroniki.
Nie bez powodu w punkcie 2 nie wymieniłam oglądania seriali i filmów czy przeglądania social mediów. Uważam, że czas odpoczynku i relaksu, to czas, w którym powinniśmy odłożyć telefony, laptopy itp. urządzenia. Używamy tego na co dzień tak często, że zrezygnowanie na chwilę z takiej formy spędzania czasu, nie powinno być problemem. Odpoczywając, warto skupić się na bezpośrednim doświadczaniu chwili, bez rozpraszających bodźców z zewnątrz.

5. Tworzenie rytuałów.
Wprowadź do swojego dnia rytuały relaksacyjne. Może to być poranna joga, medytacja i nieśpieszne śniadanie, albo wieczorny spacer, gorąca kąpiel z aromatycznymi olejkami i czytanie przed snem. Ja lubię tworzyć swoje relaksacyjne rytuały poprzez celebrowanie codziennych czynności, takich jak jedzenie czy pielęgnacja. Doceniam proste chwile w ciągu dnia i „romantyzuję” każde możliwe zadanie, tworząc piękne rytuały, które niesamowicie mnie odprężają.

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading