Lifestyle,  Rozwój

Uczenie się nowych rzeczy – dobry nawyk dla Twojego umysłu

Uczenie się nowych rzeczy

Uczenie się nowych rzeczy to nawyk, który dla naszego umysłu jest ogromną szansą na dłuższą jego sprawność. Wprowadzenie tego nawyku oprócz tego, że przyniesie nam natychmiastowe rezultaty w postaci wiedzy czy umiejętności, to dodatkowo przyczyni się do poprawy jakości i komfortu naszego życia w późniejszych latach.

W tym wpisie wymieniłam 5, moim zdaniem, dobrych nawyków dla naszego umysłu. Dzisiaj opiszę bardziej szczegółowo, jak można wprowadzić w życie kolejny z nich – nawyk uczenia się nowych rzeczy.

Uczenie się nowych rzeczy niesie za sobą wiele korzyści. Poniżej wymienię kilka z nich:
– sprawny umysł na dłużej
– lepsza pamięć i koncentracja uwagi
– satysfakcja i zadowolenie z efektów nauki.

Poniżej podzielę się z Wami sposobami, które pomogły mi wdrożyć nawyk uczenia się nowych rzeczy, do mojej codzienności:

1. Planowanie czasu na naukę.
W codziennej gonitwie i całej liście spraw do załatwienia każdego dnia, czasami spychamy na wieczne kiedyś to, co nie jest priorytetem. Warto więc zaplanować czas na naukę, wpisać ją jako punkt na liście „to do”, po to, by cieszyć się zdrowym i sprawnym umysłem na starość. Nie musisz poświęcać na naukę kilku godzin dziennie, wystarczy dosłownie kilka minut dziennie, żeby odczuć pozytywne skutki nauki.

2. Wybór odpowiednich dziedzin.
W dorosłym życiu na szczęście sami możemy decydować o tym, czego chcemy się uczyć. Warto wybrać taką dziedzinę, która nas interesuje, albo której nie znamy, ale poznać chcemy. Jestem przekonana, że każdy z nas ma coś takiego. Języki obce, pieczenie chleba, nowy sport, obsługa programu graficznego, robienie zdjęć, zakładanie ogrodu, taniec, nauka inwestowania, skuteczny marketing, jazda samochodem itp. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy wybrać to, co nas kręci. Nauka może być przyjemnością – gwarantuję Ci to!

3. Wybór odpowiednich narzędzi.
W dzisiejszych czasach zdobywanie nowej wiedzy lub umiejętności jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy dostęp do kursów, szkoleń, e-booków, filmów instruktażowych, książek, uczelni, w niemal każdej możliwej dziedzinie. Warto zdecydować się na taką formę nauki, jaka najbardziej nam odpowiada. W kontekście zadbania o sprawność umysłu i osobisty rozwój nie ma znaczenia, czy zdobędziesz „papier” potwierdzający Twoją wiedzę. Oczywiście może być tak, że hobbistyczne pogłębianie wiedzy przerodzi się w Twój zawód, który będziesz chciał potwierdzić certyfikatem, ale wcale nie musi tak być. Jeśli lubisz uczyć się w grupie ludzi, to wybierz zajęcia grupowe, jeśli wolisz uczyć się sam, to wybierz taką opcję. Dostosuj narzędzia nauki do własnych preferencji, dzięki temu uczenie się będzie prostsze i przyjemniejsze.

4. Dobra zabawa.
Dobra zabawa to moim zdaniem kluczowy aspekt nauki w dorosłym życiu. Nauka ma być teraz już tylko przyjemnością, dawać radość i satysfakcję. W końcu możemy decydować o tym, jak ona wygląda w niemal każdym aspekcie. Dzięki temu mamy szansę na to, że nigdy nie będziemy chcieli przestać się uczyć. Punkt 2 i 3 to moim zdaniem obowiązkowe punkty do spełnienia, żeby nauka mogła być jednocześnie dobrą zabawą. Warto do tego dodać szczyptę humoru i odrobinę luzu!

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading