Wnętrza

Jak odnowić stary stół? – Mój sposób

Jak odnowić stary stół?

Zmiany w moim pokoju wciąż trwają. Moja wizja tego wnętrza, którą stworzyłam w swojej głowie, powoli staje się rzeczywistością. Na blogu pokazałam już metamorfozę dwóch mebli – starego taboretu (efekt tutaj) i szafy (przemianę możecie zobaczyć tutaj). Dzisiaj pokażę Wam mój sposób na to jak odnowić stary stół i zrobić z niego biurko.

Stół przed zmianą wyglądał tak

Jak odnowić stary stół?

Pracę nad moim nowym biurkiem rozpoczęłam od rozkręcenia całego mebla. Następnie całość oczyściłam z farby za pomocą szlifierki i złożyłam w całość.

Blat stołu nie prezentował się dobrze, dlatego postanowiłam zrobić nowy. Pomoc mojego brata była niezbędna. Deski należało przyciąć do odpowiedniej długości i od spodu połączyć ze sobą. Kiedy deski były już przymocowane przyszedł czas na szlifowanie. To najbardziej monotonna i najmniej przyjemna część pracy. Brzegi blatu mój brat wygładził specjalnym narzędziem.

Wszystkie ubytki w blacie i wszelkie wgłębienia, których nie dało się wyrównać szlifierką, zaszpachlowałam uniwersalną szpachlówką budowlaną. Po wyschnięciu przetarłam te miejsca papierem ściernym i cały blat wytarłam ściereczką nasączoną rozpuszczalnikiem.

Kiedy deski były wygładzone można było zacząć malowanie. Rozpoczęłam od blatu, który pomalowałam impregnatem do drewna w kolorze palisander średni. Trzy warstwy wystarczyły aby uzyskany kolor mi odpowiadał.

Kiedy farba schła ja zabrałam się za odnawianie szuflady. Wykręciłam starą rączkę i zaszpachlowałam po niej otwory. Następnie całość delikatnie wygładziłam szlifierką, a mój brat wywiercił otwór na nową gałkę. Gałkę do szuflady zrobiłam tak samo jak do szafy. Zwykłą taką jaką znalazłam w markecie budowlanym pomalowałam czarnym, matowym sprayem.

Kiedy farba na blacie dobrze wyschła zaczęłam malować resztę mebla. Użyłam do tego białej, matowej farby olejno – ftalowej (dokładnie tej samej, którą malowałam szafę). Po trzech warstwach mebel był gotowy. Wystarczyło już jedynie przykręcić gałkę.

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Biurko po zmianach wygląda tak

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

Jak odnowić stary stół?

4 komentarze

  • Bo

    Cześć, jestem pierwszy raz na Twoim blogu – remontuję od długich kilku lat dom rodziców na wsi i dopiero w obliczu wymiany 11 skrzydeł drzwiowych rodem z PRLu dotarło do mnie, jak fajnie mogą wyglądać stare meble z duszą, którym nadamy nowe życie 😉 Jak tylko skończy się remont łazienki, zabieram się za renowację drzwi. Zainspirowałaś mnie 🙂
    Podziwiam efekty Twojej pracy i… czekam na więcej 😉 pozdrawiam ciepło 🙂

    • Iwona

      Ale mi miło 🙂 Ja uwielbiam odnowione meble, aż szkoda ich wyrzucać, bo często ich jakość jest wciąż całkiem niezła, dlatego warto odnawiać 🙂

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading