Lifestyle

Picie wody – dobry nawyk dla Twojego ciała

Picie wody - dobry nawyk dla Twojego ciała

W tym wpisie wymieniłam 5 dobrych nawyków dla Twojego ciała. Pierwszy z nich – wysypianie się – opisałam tutaj. Dzisiaj omówię picie wody.

Picie odpowiedniej ilości wody to jeden z podstawowych sposobów, aby zadbać o swój organizm. Wielokrotnie doświadczyłam negatywnych skutków tego, że nie piłam w ciągu dnia wystarczającej ilości wody i Ty też pewnie czasami tego doświadczasz. Picie wody przynosi nam wiele dobrego i warto wyrobić w sobie ten nawyk, po to, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Jakie korzyści płyną z picia odpowiedniej ilości wody?
– prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów
– lepsze trawienie i pomoc w usuwaniu toksyn z organizmu
– pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała
– zdrowy wygląd skóry
– lepsza koncentracja i pamięć

To oczywiście nie wszystkie korzyści jakie możemy odczuć dzięki temu, że regularnie będziemy się nawadniać. Ale co zrobić, żeby ten nawyk wszedł nam w krew?

Oto kilka moich sposobów na picie wody, które mogą pomóc również Tobie:

1. Ustal cel.
Określ ilość wody, którą chciałbyś wypić każdego dnia. Mówi się o minimum 2l wody dziennie ale oczywiście zależy to od wielu czynników. Warto więc dowiedzieć się ile wody potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki temu będziesz miał konkretny cel do osiągnięcia, a kiedy uda Ci się go zrealizować, będziesz czuł motywację do dalszego działania.

2. Trzymaj wodę w zasięgu ręki.
Upewnij się, że masz zawsze butelkę wody przy sobie kiedy wychodzisz z domu. Podczas pracy czy odpoczynku trzymaj wodę zawsze w zasięgu wzroku. Jeśli woda jest łatwo dostępna, będziesz bardziej skłonny do jej picia.

3. Stwórz rytuały picia wody
Zaplanuj konkretne momenty w ciągu dnia, podczas których będziesz pił wodę. Moim rytuałem jest duża szklanka ciepłej wody po przebudzeniu (jeszcze przed śniadaniem) i mniejsza szklanka przed snem. tylko te 2 momenty w ciągu dnia dostarczają mi min. 600ml wody.

4. Nadaj wodzie smak.
Spróbuj różnych rodzajów wody. Może kranówka posmakuje Ci bardziej niż woda niegazowana, a może wysoko mineralizowana będzie dla Ciebie smaczniejsza od przefiltrowanej. Jeśli nie przepadasz za smakiem czystej wody, dodaj do niej kawałki świeżych owoców np. cytryny, limonki, ogórka lub miętę. Unikaj jednak gotowych wód smakowych dostępnych w sklepach.

5. Pij z ulubionego naczynia.
Kiedy nalewamy wodę do ulubionego kieliszka, szklanki czy kubka, to z większą przyjemnością po nią sięgamy. Ja mam kilka swoich ulubionych szklanek, z których uwielbiam pić niezależnie od tego, co znajduje się w środku. Dodatkowo jeśli szybko wypijasz wodę ale masz trudność z ponownym uzupełnieniem szklanki, to spróbuj używać naczynia o większej pojemności. Jeśli masz przed sobą większą ilość wody, prawdopodobnie będziesz częściej z niej korzystać. 

To kilka podstawowych zasad, które w moim przypadku świetnie się sprawdziły i pomogły mi wyrobić nawyk regularnego picia wody. Jeśli masz inne sposoby, napisz o nich w komentarzu.

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading