Lifestyle,  Sport

Ćwiczenie – dobry nawyk dla Twojego ciała

Ćwiczenie - dobry nawyk dla Twojego ciała

O tym jak ważna jest dla nas aktywność fizyczna mam nadzieję, że nie trzeba już dzisiaj nikomu przypominać. Dla mnie ćwiczenie to jeden z podstawowych sposobów dbania o ciało. I nie, nie chodzi o to, że każdy ma mieć wyrzeźbione ciało niczym trenerzy fitness. Chodzi o to, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje się ruszać, a współczesny styl życia często mu to uniemożliwia.

O nawykach dobrych dla naszego ciała pisałam tutaj. W tym i tym wpisie dokładniej opisuję dwa pierwsze nawyki. Dzisiaj chciałabym omówić trzeci – ćwiczenie.

Korzyści z regularnego ćwiczenia:
– poprawa kondycji fizycznej, elastyczności, wytrzymałości, wydolności
– kontrola masy ciała i profilaktyka chorób
– lepsze samopoczucie i redukcja stresu
– wzmocnienie mięśni

Oto kilka sposobów, które pomogły mi wdrożyć nawyk regularnego ćwiczenia w życie, może dla Ciebie również będą pomocne:

1. Zdefiniuj swój cel.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto określić swoje cele. Chcesz poprawić kondycję, zwiększyć siłę, schudnąć czy po prostu być aktywny fizycznie? Jasno ustalone cele pomogą Ci w wyborze odpowiedniej formy ćwiczeń i zmotywują do działania. Ja ćwiczę po to, żeby zwiększyć wzmocnić ciało i utrzymać je w dobrej formie i zdrowiu na długie lata. 

2. Wybierz rodzaj aktywności.
Znajdź taką aktywność fizyczną, która Cię kręci. Możliwości jest mnóstwo, dla mnie to jest pilates ale może dla Ciebie świetną opcją będzie na przykład bieganie, pływanie, joga, siłownia, taniec czy jazda na rowerze. Wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność, dzięki temu łatwiej utrzymać regularność, a przy okazji nie będziesz tego traktować jako przykry obowiązek.

3. Ustal plan i harmonogram treningów.
Brzmi to może bardzo skomplikowanie ale chodzi mi o to, żebyś określił częstotliwość, czas i intensywność swoich treningów oraz znalazł dla nich czas w swoim kalendarzu. Ja preferuję krótkie, delikatne ćwiczenia, w domowym zaciszu, najlepiej codziennie o poranku. Pamiętaj, żeby długość treningów, ich częstotliwość i intensywność dostosować do Twojej codzienności tak, żeby było to możliwe do zrealizowania.

4. Dostosuj trening do własnych możliwości.
Jeśli jesteś początkujący, zacznij od łatwiejszych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj intensywność i trudność. Podobnie jest jeśli wracasz do aktywności po długiej przerwie. Pamiętaj, że zbyt intensywne ćwiczenia bez odpowiedniego przygotowania mogą doprowadzić do różnego rodzaju kontuzji. Warto zacząć spokojnie, aby móc się cieszyć aktywnością przez długi czas.

5. Monitoruj postępy i bądź cierpliwy.
Staraj się zauważać swoje postępy i ciesz się nimi, każdy kolejny trening i każda pozytywna zmiana niech będzie dla Ciebie okazją do tego, żeby poczuć dumę z samego siebie. Pamiętaj, że osiągnięcie celów często wymaga czasu. Śledź swoje osiągnięcia i bądź cierpliwy. To pomoże Ci zobaczyć, jak daleko już doszedłeś i pomoże Ci utrzymać motywację do dalszych ćwiczeń.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem nowego programu treningowego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś schorzenia. Dodatkowo jeśli masz możliwość, warto jest skorzystać z pomocy instruktora/trenera danej aktywności, który dobierze dla nas odpowiednie ćwiczenia i nauczy poprawnej techniki ich wykonywania.

Leave a Reply

Discover more from Moja pasja - życie

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading